T. buekii

   Thelocactus buekii byl popsaný Kleinem jako Echinocactus buckii už v roce 1859,  často je psán jako bueckii, pro mého kamaráda Marťase to je zase "bejki".

Thelocactus buekii PA 126, km 90 Mex61, Nuevo León

   Výskyt taxonu je omezen na stát Nuevo León, jižní okraj je přibližně u odbočky na La Soledad severně od Dr. Arroyo, severní populace zasahují ke Galeaně a Rayones, tyto rostliny byly popsány jako subsp. matudae.

Thelocactus buekii PA 113, km 90 Mex61, Nuevo León

Thelocactus buekii PA 213, jižně od La Ascensión, Nuevo León

Thelocactus buekii PA 218, Mex61 2 km sev. odb. La Soledad, Nuevo León

   Na svých cestách jsem potkal Thelocactus buekii nesčetněkrát. A vždycky mě pohled na něj potěší. Poprvé to bylo na 90. km cesty z Dr. Arroyo do La Escondida. Minout tento pověstný kilometr je hřích. Poblíž něj rostou takové skvosty jako Turbinicarpus pseudopectinatus, Gymnocactus subterraneus či Pelecyphora strobiliformis. A tak často člověk "bejka" bere jako nezajímavou doprovodnou kytku. A právě tady rostou opravdoví bejci. Velicí, nadupaní. Thelocactus buekii má fialovou pokožku, ale na většině lokalit je možné najít pár jedinců, kteří jsou vysloveně zelení. Proč tomu tak je, nevím. Další populace jsem viděl u La Escondida, Aramberri, Marmolejo, La Soledad a La Ascension.

Thelocactus buekii PA 809, El Olmo, Nuevo León

Thelocactus buekii PA 1270, Aramberri, Nuevo León

 Thelocactus buekii PA 1282, La Esperanza, Nuevo León

   V kultuře se pěstování neliší od většiny ostatních telokaktusů, roste pozvolně a kvete později a nepříliš ochotně. V přírodě kvete v pozdním jaru a v létě, semena dozrávají poměrně brzy a na podzim, když jezdím za kvetoucími ariokarpusy, bývají plody při bázi nakousnuté mravenci a semínka jsou dávno pryč. Na těch stovkách rostlin, které jsem v přírodě viděl, jsem našel tak málo semen, že mám ve sbírce jedinou rostlinu. A možná právě proto mě vždycky potěší fialový květ tohoto sirotka.

Thelocactus buekii PA 1291, La Esperanza, Nuevo León

Thelocactus buekii PA 1301, Aramberri, Nuevo León

Thelocactus buekii PA 1308, La Escondida, Nuevo León