T. conothelos ssp. aurantiacus

    Thelocactus conothelos var. aurantiacus popsali Glass a Foster v roce 1977. Rostliny se liší od ostatních variet zatooranžovou barvou květů, podle které taky dostaly jméno.

Thelocactus conothelos var. aurantiacus RS 310

    Výstyt této variety je omezený na údolí Aramberri. Jako typová lokalita byly označeny skalnaté hřebeny severovýchodně od města Aramberri v Nuevo León, asi devět mil východně od La Escondida. V této větě, kterou jsem převzal z Atlasu kaktusů je ale chyba. První část je správně, ale údoj, že je to devět mil východně od La Escondida je špatný. Pokud se podíváte do mapy, zjistíte, že devět kilometrů východně jste v oblasti La Trinidad, kde roste Thelocactus conothelos var. argenteus a Thelocactus multicephalus.

Thelocactus conothelos var. aurantiacus PA 0152, Marmolejo, NL

    Měl jsem možnost pozorovat tuto varietu na čtyřech místech od La Escondida, přes Marmolejo až po La Esperanza. Rostliny jsou poměrně uniformní, často rostou ve skupinách, doprovázejí Ariocarpus confusus.


Thelocactus conothelos var. aurantiacus PA 2191, Dolores, NL

Thelocactus conothelos var. aurantiacus PA 2459, La Esperanza NL

    Ve sbírkách je tento pěkný kaktus běžný, kdo ho chce získat, sežene semena ve většině rozsáhlejších nabídkových katalogů. Velká semena slušně klíčí, semenáčky dobře narůstají při běžnýh zásadách pěstování mexických kaktusů. Musím se přiznat, že abych mohl napsat tento článek, musel jsem koupit kvetoucí rostlinu, kterou vidíte na úvodní fotografii. Je ostudou našeho kaktusářství, že jsem tuto devítiletou nádhernou rostlinu koupil na burze za pouhou stokorunu, a to až před koncem prodeje, kdy hrozilo, že si ji majitel odveze zpátky domů.

    Na své první jarní cestě do Mexika se mi konečně podařilo vidět tento kaktus kvést i v přírodě. Stalo se tak 4. dubna 2019 u Marmolejo. Většina květů byla ožraná brouky, nalézt nepoškozený květ dalo práci. Zajímavé bylo to, že některé rostliny měly květy zcela žluté, zatímco jiné měly tmavší jícen.