T. conothelos ssp. argenteus

    Thelocactus conothelos var. argenteus byl popsán relativně nedávno, v roce 1972 Glassem a Fosterem. Rostliny nenašli sami, viděli je v Parrasu ve sbírce a od majitele G.Aguirre Benavidese zjistili, kde rostou. Typová lokalita je udávána mezi La Ascension a Sandia v Nuevo León. Výskyt této variety je ale širší, roste v okruhu několika desítek kilometrů.

    Rostliny upřednostňují vyšší partie lokalit, často skalnaté výchozy vápencových podkladů, většinou rostou na plném slunci nebo na okraji hechcií.

    S Thelocactus conothelos var. argenteus jsem se setkal jednou. Bylo to poblíž osady La Trinidad, když jsem hledal zajímavý turbinikarpus z okruhu T. schmiedickeanus. První rostlinu, kterou jsem na tom kopečku našel, byl právě T. conothelos var. argenteus PA 1244. A jeden kvetl, což je v případě tohoto druhu na podzim nezvyklé, protože poupata zakládá už koncem zimy a kvete v časném jaru.

    Ve sbírkách není varieta argenteus vzácná, nabídka semen je dostatečná. Pěstování není při zachování zásad propustného substrátu a střídavé zálivky zásadně těžké. Rostliny je vhodné umístit na nejsvětlejší místo s dostatkem proudícího vzduchu. Pak si uchovají kompaktnější vzhled.

    Po třech letech a čtyřech dnech jsem se v říjnu 2017 na lokalitu vrátil. A k mé veliké radosti argenteusy opět kvetly. Když říkám, že kvetly, tak to tentokrát nebyla jen jedna rostlina. Navíc dole v rovině kvetly i Theocactus multicephalus. Ale o nich na jiném místě webu.