T. multicephalus

    Thelocactus multicephalus je poměrně "mladý druh". Popsali ho v roce 1989 Halda s Panarottem v časopise Acta Musei Rychnoviensis, ve kterém svého času vyšla celá řada dnes již zapomenutých a ve své době opovrhovaných popisů. Přesto některé z nich byly kvalitní (nemyslím formální stránku) a obstály na různé taxonomické úrovni dodnes. Mezi takové popisy patří i Thelocactus multicephalus, který dnes např. Lüthy řadí jako subspecii pod Thelocactus rinconensis. Telokaktusy nejsou mojí specializací, rád se na ně podívám, ve sbírce mám taky přehled celého rodu, ale nějaké velké závěry si netroufám činnit. Snad jen malé rýpnutí do popisu, u kterého je uvedeno, že holotyp byl uložen v herbáři v Průhonicích 14. února 1985. Odkud se v době železné opony u nás vzal a jestli skutečně v Průhonicích leží, je otázka.

Thelocactus multicephalus PA 1244, La Trinidad, NL

    V přírodě se tento telokaktus vyskytuje v mexických státech Nuevo León a San Luis potosí. Roste na vápencových podkladech na nábězích hor nebo na plochých vrcholech nízkých kopečků.

Thelocactus multicephalus PA 1244, La Trinidad, NL

    Thelocactus multicephalus jsem viděl na třech lokalitách. První v roce 2014 u La Trinidad (PA 1244). Při návštěvě o tři roky později jsem měl štěstí, že jsem našel populaci v květu.

    Další populaci s poněkud odlišnějšími rostlinami jsem viděl o rok později na kopci s microondou u El Charro (PA 1736). Lokalitu jsem navštívil právě kvůli telokaktusu, potěšil mě nález Ariocarpus retusus:

    Zatím poslední populaci jsem našel při hledání Turbinicarpus macrochele u Pastoriza v San Luis Potosí. Tato populace je jedna z nejjižnějších, rostliny se liší od typových, rostou jednotlivě a mají na hrbolech zvláštní světlejší "zrcátko":