T. conothelos ssp. garciae

    Thelocactus conothelos ssp. garciae je ve sbírkách už od roku 1986, kdy ho objevili a dovezli manželé Lausserovi z Německa. Popsán byl Glassem a Mendosou až o více než deset let později jako samostatný druh. Byl pojmenován na počest Juana Antonia Garcii Luny, který s Glassem spolupracoval v botanické zahradě CANTE. Nakonec ho v roce 2000 Mosco a Zanovello zařadili jako poddruh Thelocactus conothelos. Alexander Borissovitch Doweld ho ještě zahrnul do svého rodu Torreycactus, kam zařadil všechny rostliny z okruhu Thelocactus conothelos.

Thelocactus conothelos ssp. garciae PP 248, Bustamante, Tam.

    V přírodě osídluje poměrně malý areál jižně od městečka Bustamante. Na lokalitě, kterou jsem navštívil na jaře roku 2019 bylo dost rostlin a taxon není zatím ohrožený. Rostliny jsem našel prakticky hned vedle hlavní cesty na plochém skalnatém výchozu asi devět kilometrů jižně od Bustamante. Rostly jednotlivě i ve skupinách. Dostaly studijní číslo PA 3531.

    Ve sbírkách je Thelocactus conothelos ssp. garciae zavedenou rostlinou. Nabídka semen bývá dostatečná, přestože tento druh kvete brzy zjara, kdy bývají problémy s opylením. Překvapením pro mě bylo, že jsem v žádném z nabídkových katalogů na podzim roku 2019 tento taxon nenašel. Pěstitelsky nevybočuje z běžných nároků, které mají telokaktusy.