T. rinconensis

    Thelocactus rinconensis je v Evropě známý už od roku 1854, kdy byl poslán k popisu dr. Hermanu Poselgerovi, který jej o rok později popsal. Druhové jméno zvolil podle místa nálezu, osady La Rinconada, která leží mezi Saltillo a Monterrey v mexickém státu Nuevo León. Výskyt je ale širší, pokračuje dále na severozápad k Mina a na západ k El Chiflon.

Thelocactus rinconensis PA 3058, San Antonio de Arista, NL

    Vnitrodruhové členění je dnes široce akceptováno a zahrnuje subspecie freudenbergeri, hintonii, nidulans, palomaensis a phymatothele. V rámci rozšíření druhu existuje mnoho lokálních forem, zvláště mezi nominotypickou subspecií a subsp. nidulans existuje řada přechodových populací, jejichž přesné určení může být sporné.

Thelocactus rinconensis PA 3058, San Antonio de Arista, NL

    Thelocactus rinconensis jsem v přírodě nikdy nepotkal náhodou. Vždycky jsem jel cíleně za tímto kaktusem. Poté, co jsem se nabažil ariokarpusů, se kterými ponejvíce roste Thelocactus hexaedrophorus, T. conothelos a T. bicolor, rozhodl jsem se zkompletovat si návštěvy všech telokaktusů v přírodě. Samozřejmě jsem nemohl vynechat T. rinconensis.

Thelocactus rinconensis PA 3058, San Antonio de Arista, NL

    První "rinkonensisy" jsem viděl v Coahuile u El Chiflon. Na zařazení těchto rostlin existují různé názory, někteří je označují jako T. nidulans, jiní jako T. lophothele. S návštěvou El Chiflon jsem dlouho otálel. Bylo to tím, že jsme kolem vždycky jeli odpoledne po náročném dopoledním programu a nebo delším přesunu a při pohledu na vysoký kopec jsem nenašel dostatek morálu na výstup. Na konci října 2018 jsem si dal tuto lokalitu jako prioritu a tak jsem se vydal vzhůru. Těšil jsem se taky na Gymnocactus beguinii ssp. senilis a Epithelantha bokei. Na telokaktusy (PA 2940) jsem narazil už na náběhu kopce a byl jsem překvapený jejich velikostí a dlouhými trny. Některé rostliny měly trny ploché a na konci rozdvojené nebo roztřepené. V rovině je doprovázela Epithelantha greggii. Pak byla několik desítek výškových metrů pauza, aby s objevující se Epithelantha bokei a Mammillaria chionocephala přišly znovu telokaktusy (PA 2954).

Thelocactus rinconensis PA 2940, El Chiflon, Coahuila

    Zatím poslední populaci (r. 2019) jsem viděl jižně od Hacienda del Muerto v regionu Mina v Nuevo León. (PA 3058) Telokaktusy rostly velmi hustě na kamenitém kopci a přestože byl pozdní podzim, některé rostliny kvetly. Příjemným nálezem bylo několik kristát.

Thelocactus rinconensis PA 2954, El Chiflon, Coahuila

    Ve sbírkách je tento kaktus rozšířený dostatečně, vzhledem k tomu, že dorůstá větších rozměrů, zdobí spíše velké sbírky. Kvete již poměrně malý, první květy můžeme vidět na rostlinách velkých kolem sedmi centimetrů.