E. arizonicus ssp. nigrihorridispinus

    Echinocereus arizonicus ssp. nigrihorridispinus byl ve sbírkách dlouho známý jako spec. HK 1054, west of Deming, Lua County, Nex Mexico, USA. Jako samostatný poddruh ho popsali Blum a Rutow v roce 1998. Od typové subspecie se liší vyšším počtem centrálních i okrajových trnů, vyšším počtem žeber a výskytem, který je více na jih a východ.

    Výskyt je udáván z USA (Arizona: Cochise-, Santa Cruz Co., Nové Mexiko: Hidalgo-, Luna-, Grant- Catron Co.) a severního Mexika: SV Sonora a SZ Chihuahua.

    Echinocereus arizonicus ssp. nigrihorridispinus osídluje různé typy krajiny, je schopen růst na malých terénních vlnách prakticky v rovině, ale i vysoko na skalnatých kopcích.

    V přírodě jsem se s tímto kaktusem potkal dvakrát. U Ciudad Juarez jsem viděl nepříliš vzhledné rostliny na malém kopečku za smetištěm u osady San Isidro, kde jsme neúspěšně hledali E. horizonthalonius. Další jsem viděl na lokalitě E. parryi v Serra de Samalayuca (PA 3459). Tady byly rostliny v květu.

    V kultuře není E. arizonicus ssp. nigrihorridispinus rozšířený, v tuzemských nabídkách semen jsem ho neviděl. Snad ho vlastní někteří specialisté na rod Echinocereus.