E. dasyacanthus ssp. rectispinus

    Echinocereus dasyacanthus ssp. rectispinus je poměrně málo pěstovaný kaktus, o kterém není mnoho literárních údajů. Rostliny s názvem "rectispinus" se objevovaly v katalozích a časopisech jako invalidní jména ve spojitosti s Echinocereus pectinatus nebo E. dasyacanthus. V roce 1991 Trocha a Fethke pubikovali popis E. dasyacanthus var. rectispinus, který W.Blum, W.Rischer a Rutow ve své monografii o rodu Echinocereus povýšili na subspecii.

Echinocereus dasyacanthus ssp. rectispinus MK 165.471

N of Ricardo Flores Magon, Chihuahua

    Výskyt v přírodě je udáván jako oblast na sever od Ricardo Flores Magon a na jih od Villa Ahumada v Chihuahua. Výskyt je ale širší, zasahuje dále na sever až k Samalayuca, kde jsem taky tento kaktus viděl v přírodě (PA 2115). Doprovázel ve vyšších partiích lokality Echinocactus parryi. Při druhé návštěvě lokality mi šlo právě o tento kaktus, na jaře jsem ho chtěl vidět v květu. Bohužel mi chybělo jen několik málo dní do rozkvětu prvních rostlin. V době mojí návštěvy tam kvetly E. stramineus a E. arizonicus ssp. nigrihorridispinus.

    Ve sbírkách není Echinocereus dasyacanthus ssp. dasyacanthus častým hostem. I v mojí sbírce se ocitl náhodou v podobě tří roubovanců, kteří téměř celý rok nijak neohromují svým vzhledem, ale když na jaře vykvetou neobvyklým velkým žlutým květem, je to paráda, pro kterou se vyplatí jim ve sbírce věnovat trošku místa.