E. knippelianus var. kruegeri

    Echinocereus knippelianus var. kruegeri nese jméno po svém objeviteli, panu Herbu Krügerovi z Corpus Christi v USA. Popsán byl v roce 1978 Glassem a Fosterem. Od nominátní variety se liší světlejším květem vyrůstajícím ze středu rostliny a zvlněnými trny.

Echinocereus knippelianus var. kruegeri MK 39.274, sev. La Ascension, NL

    V přírodě roste v oblasti severně od La Ascension v Nuevo León, většina cestovatelů navštěvuje chronicky známou lokalitu u "žlutého bagru" u odbočky na Puerto de Cieneguillas. Ten bagr tam stojí už hezkou řádku let. Občas změní polohu, ale stále je tam. Když se jde kolem odtěžené zeminy výše, v travnaté části lokality pár desítek metrů pod borovým lesem je možné v trávě nalézt právě tento Echinocereus. Rostlinek je tam poměrně hodně, jen dá práci je najít. Většinou jsou schované v husté trávě a když nekvetou, člověk musí zakleknout a trpělivě hledat. Rostliny na fotografiích z přírody mají studijní číslo PA 0179.

    Ve sbírkách není příliš rozšířený, roste zvolna, je citlivý na přemokření substrátu, zvláště v parných dnech, většinou se pěstuje roubovaný. Nabídka semen je malá, v katalozích velkých českých firem jsem ho pár let zpátky neviděl, stejně tak rostliny na burzách.

Pohled na lokalitu se "žlutým bagrem" rok 2011

    Na lokalitu jsem se vrátil opakovaně, je z cesty snadno dostupná a člověk si může ověřit, jak rychle probíhá destrukce krajiny. Naposledy (zatím) jsem byl na lokalitě na jaře roku 2019. Měl jsem štěstí, že jsem echinocereusy zastihnul v plném květu. A jako bonus jsem viděl dlouho hledanou Escobaria (Neobesseya) asperispina.

Pohled na lokalitu se "žlutým bagrem" rok 2019