E. pulchellus var. weinbergii

    Echinocereus pulchellus var. weinbergii mám ve sbírce už hezkou řádku let a každoročně mě na jaře potěší svými velikými růžovými květy. Rostliny jsou roubované, ale podložky nejsou pod rostlinami dávno vidět. Mají v průměru přes deset centimetrů a léta jsem si myslel, že je to tím roubováním. Kamarádi mi tvrdili, že i v přírodě jsou to pořádní macci, jenže jsem nepředpokládal, že si to někdy ověřím v přírodě.

Echinocereus pulchellus var. weinbergii Lau 1036

    Ale jak šel čas, přišla doba, kdy bylo zapotřebí vyrazit do Mexika na jaře. Stalo se to na osmé expedici v roce 2019. V plánu byla návštěva Baja California a bylo potřeba se na ni nějak probít. A jedna z nejkratších cest vede přes Zacatecas a Fresnillo. A právě v oblasti mezi Fresnillo a Sombrerete Echiocereus pulchellus var. weinbergii roste.

Lokalita u Baluarte

    Měl jsem tip na dvě populace. První, u Baluarte, asi 11 km severozápadně od Fresnillo, jsme navštívili dopoledne 24. března. V přírodě jsem už viděl var. pulchellus a var. sharpii a tušil jsem, že je třeba rostliny hledat v trávě. Jenže ouha, ta tráva byla pěkně vysoká a na rozdíl od podzimu, kdy jsem viděl zmíněné variety napité po letních deštích, byly rostlliny suché a zatažené pod terén čekající po několikaměsíčním suchu na první jarní vláhu. Naštěstí jsme přišli v době, kdy rostliny dokvétaly a tak nám květy prozradily, kde rostliny jsou (PA 3283). Byl to úžasný zážitek, který jsme chtěli zopakovat ještě na druhé lokalitě, kde mohlo být třeba více kvetoucích rostlin, jenže jsme prosvištěli stočtyřicítkou v osmdesátce kolem auta federálů. A právě když jsme zastavili, abychom šli na druhou lokalitu, zastavili u nás policisté. Jeden přišel k našemu autu, ukázal ruční pistolový radar s naměřenou hodnotou. Zmohl jsem se jen na "Kolik?". A on nic, že si chce popovídat, a odkud jsme a kam jedeme, a jak se nám líbí Mexiko. Pokuta žádná. To by se u nás nemohlo stát. Jenže vystoupit pak z auta, nechat ho opuštěné na cestě a jít kamsi do terénu jsme se už neodvážili.

    Ve sbírkách je Echinocereus pulchellus var. weinbergii dobře zastoupen, nabídka semen je dosatečná. Rostliny v propustném substrátu rostou pomalu, ale jistě. Klíčivost semen někdy nebývá moc dobrá.