E. enneacanthus

    Je až s podivem, jak málo je literárních pramenů o tak rozšířené rostlině, jakou Echinocereus enneacanthus je. Asi se nikomu nechce o tak obyčejném kaktusu psát. Neznám nikoho, kdo by jel na nějakou lokalitu speciálně jen proto, aby ho viděl.

Echinocereus enneacanthus CH 580, Bermejillo, Durango

    Areál rozšíření tohoto kaktusu je velmi široký, zahrnuje jih Spojených států (Texas, Nové Mexiko) a sever Mexika (Sonora, Chihuahua, Coahuila, Nuevo León, Tamaulipas, SLP, Zacatecas, Durango). Na tak obrovské ploše tvoří Echinocereus enneacanthus bezpočet forem, z nichž mnohé byly popsány jako samostatné druhy (E. sarissophorus, E. merkeri, E. uspenskii, E. dubius), jiné jako formy nebo variety (brevispinus, carnosus, intermedius).

Echinocereus enneacanthus PA 0252, La Pinta, SLP

Echinocereus enneacanthus PA 0510, El Pilar, Coahuila

Echinocereus enneacanthus PA 0683, "Šlajsovo Z", Coahuila

Echinocereus enneacanthus PA 1232, Ejido La Soledad, NL

    Kdo navštíví Mexiko s cílem vidět kaktusy, nemůže se s Echinocereus enneacanthus nesetkat. Já sám jsem se s ním setkal na téměř čtyřiceti lokalitách (stav k roku 2016). V přírodě jsem je nikdy kvést neviděl (stav k roku 2018), a tak mě moc nezaujaly. Před lety jsem dostal od známého spoustu echinocereusů, kterých se zbavoval, aby uvolnil místo atraktivnějším rostlinám. Léta rostly u mě ve sbírce, ale jak narůstaly, staly se neprostupnou houštinou, ve které se drželi všichni škůdci, pavoučkem počínaje a myšmi konče. Proto jsem se jednoho dne na rostliny naštval a přišel radikální řez. Přesto jsem si pár rostlin ponechal a v létě je mám venku na zahradě, kde zpestřují skalku. V zimě je stěhuji (a to jsem se zařekl, že to nikdy dělat nebudu) do zimní zahrady, kde mě zjara potěší velkými trvanlivými květy. Občas z nich dělám i semena, ale nepředpokládám, že by si je někdo objednal. Jen dávám mým rostlinám radost z plození. 

Echinocereus enneacanthus PA 1538, Estacion Camacho, Zacatecas

Echinocereus enneacanthus PA 1872, San Juan de los Charcos, Coahuila

Echinocereus enneacanthus PA 2067, Quatro Milpas, SLP

Echinocereus enneacanthus PA 2134, Bermejillo, Durango

    V roce 2019 jsem se konečně odhodlal vyrazit do Mexika na jaře. A podařilo se mi pozorovat kvetoucí E. enneacantus v přírodě:

Echinocereus enneacanthus PA 2134, Bermejillo, Durango

Echinocereus enneacanthus PA 2144, Laguna de Mayrán, Coahuila