E. pentalophus

    Je to už téměř dvě stě let, co De Cancolle popsal Cereus pentalophus. Není se čemu divit, že tomu bylo už tak dávno Echinocereus pentalophus se vyskytuje na velmi širokém území zahrnujícím mexické státy Hidalgo, Querétaro, Guanajuato, San Luis Potosí, Nuevo León a Tamaulipas.

Echinocereus pentalophus PA 3503, El Alamar, Nuevo León

    Je jasné, že na tak velkém areálu varíruje v nespočet forem. Některé byly popsány jako variety, jiné jako poddruhy. V současnosti se jako platné považují ssp. leonensis z Nuevo León a Coahuila a ssp. procumbens zasahující až do USA.

Echinocereus pentalophus PA 3503, El Alamar, Nuevo León

    S E. pentalophus jsem se potkal téměř na devadesáti lokalitách v celém jeho mexickém areálu výskytu. Je to taková zelená žoužel, kterou si člověk ani neprohlédne, zapíše ji do deníku jako doprovodnou vegetaci některého atraktivnějšího kaktusu a tím to hasne. Ne tak ale, když kvete. To je člověk hned jinak naladěný. Jeho krásné velké fialové květy nenechají v klidu snad žádného kaktusáře.

Echinocereus pentalophus PA 3503, El Alamar, Nuevo León

    Pěstitelé tento kaktus příliš nevyhledávají. Stonky nejsou příliš vzhledné, jsou poměrně křehké, odspodu hnědnou, poléhají. Ani specilisté nemívají širší škálu rostlin s evidovaným původem.

Echinocereus pentalophus PA 3506, El Jebanito, Nuevo León