E. polyacanthus

    Echinocereus polyacanthus popsaný Engelmannem už v roce 1848 je široce rozšířený kaktus. Oblast jeho výskytu zahrnuje Sierra Madre Occidental sahající od Durango na jihu až po Chihuahua a okrajově i Coahuila. Na tak velkém území tvoří bezpočet lokálních forem, které byly popsány, ať už platně nebo neplatně, desítkami jmen. Příbuzný E. acifer, který někteří považují za varietu, se liší tmavým jícnem květu a často zygomorfním květem.

Echinocereus polyacanthus PA 2605 Paso Coneto, Durango

    V přírodě jsem se s tímto ehinocereusem potkal třikrát. Dvakrát v Chihuahua, kdy tvořil doprovod M. longiflora (PA 2104) a M. wilcoxii (PA 2108) a jednou v Durangu, kde doprovázel M. theresae (PA 2605).

Echinocereus polyacanthus PA 2104, Las Araňas, Chihuahua

Echinocereus polyacanthus PA 2108, Las Gallinas, Chihuahua

Echinocereus polyacanthus PA 2605 Paso Coneto, Durango

    Pokud nekvete, není příliš zajímavý a tak není divu, že se ve sbírkách příliš často nevyskytuje. Ve sbírce mám pár přežívajících rostlin s označením E. polyacanthus CH 605b, Fresnillo, Zac. Jsou zastrčené v rohu skleníku a občas vykvetou červeným květem. Bohužel se nepotkávají, ale o semena by nejspíš velký zájem nebyl. Podle všeho je rostlina  nesprávně určená a jedná se právě o příbuzný E. acifer.

Echinocereus acifer CH 605b, Fresnillo, Zacatecas