E. engelmannii

    Echinocereus engelmannii popsaný Parrym už v roce 1852 je velmi široce rozšířený kaktus. Osídluje polopouštní a pouštní oblasti mexických států Sonora a Baja California, v USA pak roste v Kalifornii, Arizoně, Koloradu, Nevadě a Utahu.

Echinocereus engelmannii PA 3334, Altar, Sonora

    Na tak obrovském areálu výskytu se nachází bezpočet lokálních forem, z nichž mnohé byly popsány na různých taxonomických úrovních. Jejich výčet by byl dlouhý a únavný, tak je zde nebudu uvádět. Blum, Lange a Rutow, o jejichž monografii se při zpracovávání echinocereusů opírám, uznávají dvě subspecie, a to ssp. fasciculatus rostoucí v jihovýchodní části areálu na pomezí Mexika a USA a ssp. decumbens, která roste na severovýchodě, výhradně v USA.

Echinocereus engelmannii PA 3397, Mex 1, km 227, Baja California

    S Echinocereus engelmannii jsem se setkal až v roce 2019, když jsem poprvé zamířil na Baja California. Viděl jsem ho na více než deseti lokalitách, včetně ssp. fasciculatus.

Echinocereus engelmannii PA 3421, Mex 3, km 166, Baja California

    Ve sbírkách není Echinocereus engelmannii častým hostem, kvete poměrně pozdě a zabírá dost místa. Semena v nabídkách bývají, ale velký zájem o ně asi není.

Echinocereus engelmannii ssp. fasciculatus PA 3426, Mex 2, km 236, Sonora

Echinocereus engelmannii ssp. fasciculatus PA 3444, Agua Prieta, Sonora