T. bonatzii

    Turbinicarpus bonatzii objevil u Cerritos v SLP H. J. Bonatz v roce 1991 a jeho jméno nese tato krásná miniatura od roku 1992, kdy ho popsal G. Frank. Dnes je řazen jako subspecie k T. schmiedickeanus, chvíli se "ohřál" i v rodu Pediocactus.

Turbinicarpus bonatzii MZ 587, Cerritos, SLP

    Jak jsem už napsal, jeho výskyt je vázán na okolí městečka Cerritos, je známo několik populací, někeré byly zčásti zničené stavbou nové cesty k tomuto městečku.

    Kolem Cerritos jsem jel několikrát, ale dlouho jsem neměl přesnější informace, kde konkrétně hledat. Nakonec jsem dostal tip na kopec asi čtyři kilometry od Palo Seco. Vydal jsem se tam na podzim roku 2017. Najít k němu polní cestu nebylo jednoduché, cesta nebyla zrovna kvalitní, takže jsme nedorazili až pod lokalitu a museli jsme jít kus cesty pěšky. Jak jsem předpokládal, rostliny jsme našli až téměř na temeni kopce. Bohužel vrchol kopce byl sežehnutý požárem a v čase, který jsme na průzkum lokality, jsme našli jen dvě rostliny, ale jak jsem zjistil při psaní tohoto článku, byly tři, protože jsem přehlídl malý semenáček, který jsem našel až při zvětšování fotografie. Škoda. Rostliny mají studijní číslo PA 2368.

    Jejich vzhled neodpovídá zcela mojí představě o Turbinicarpus bonatzii, proto jsem o rok později navštívil lokalitu u Santo Domingo. Jel jsem kolem ní už dvakrát, ale nikdy jsem na ten zarostlý kopeček v zatáčce nevylezl. Kamarádi mě zrazovali, že najít rostliny je velmi obtížné a kdo ví, jestli tam ještě vůbec nějaké jsou. V roce 2018 jsme v dešti cestovali z Charco Blanco přes Villar do Cerritos. Naštěstí kousek před Cerritos déšť ustal a mraky se zvedly, takže na lokalitě nebylo mokro. Šplhali jsme poměrně hustou vegetací k vrcholu, kousek pod ním se objevily vápencové skalky, na kterých se dal tušit výskyt turbiňáků. A taky že jo, poměrně nízko jsem narazil na první rostliny, s přibývající výškou jsme nacházeli další. A splňovaly moji představu o Turbinicarpus bonatzii. Dostaly studijní číslo PA 2798:

    V kultuře je tento kaktus dostupný, ale je škoda, že není rozšířený tak, jako by si zasloužil. Na burze na tento krásný kaktus prakticky nenarazíte, semena je možné sehnat v některých lepších katalozích. Dobou kvetení je časné jaro a rostliny často postrádají pyl. Drobná semena klíčí vcelku slušně, rostlinky pomalu narůstají a pro urychlení dospívání je dobré je naroubovat a pak si z vlastní sklizně vypěstovat pravokořenné rosliny, které vypadají přirozeně.

    Turbinicarpus bonatzii MZ 587, Cerritos, SLP