T. krainzianus var. minimus

    Turbinicarpus krainzianus var. minimus byl objeven a popsán poměrně nedávno. Jeho nález provázel intenzivní hledání typové variety, objevené roku 1958 W. Schmollem, jejíž naleziště bylo na dlouhá desetiletí zapomenuto. "Minimus" našel H. J. Bonatz koncem osmdesátých let minulého století nedaleko městečka Ixmiquilpan v mexickém státě Hidalgo. Platně ho popsal jako formu T. krainzianus roku 1989 Gerhart Frank (*1931), rakouský botanik pracující v Zürichu. O rok později ho Lothar Diers (*1932), německý botanik z Kolína, povýšil na varietu, aby ho o deset let později Lüthy s Hoferem povýšili na subspecii. Zachar ho řadí pod T. pseudomacrochele.

    Dnes je známo více lokalit, kde Turbinicarpus krainzianus var. minimus roste, nacházejí se poblíž osady San Andrés Devoxtha. Na jedné z nich jsem měl možnost tento miniaturní kaktus pozorovat i já. Rostliny osídlují kapsy na vápencových plotnách. Většinou se vyskytují ve skupinách nedospělých hlaviček, které, jak jsem zjistil, jsou odnožemi několika málo rostlin. Dospělých květuschopných hlaviček jsem viděl jen málo.

Lokalita T. krainzianus var. minimus PA 2301

    Ve sbírkách je T. krainzianus var. minimus běžný, není problém sehnat semena, kvete prakticky celou sezónu malými žlutými květy s řídkými okvětními lístky. Opylení je vzhledem k velikosti květů obtížnější, v plodech bývá jen málo semen, často co by na prstech jedné ruky spočítal. Pravokořenné rostliny rostou zvolna, zpočátku jako tenká nudlička, až později tvoří kulatou hlavičku s pokroucenými světlými trny.