T. flaviflorus

    Turbinicarpus flaviflorus objevil koncem sedmdesátých let A. B. Lau (L 1185) nedaleko Santa Rita v San Luis Potosí. Popsán byl Gerhartem Frankem roku 1979, Glass s Fosterem ho ještě téhož roku přeřadili jako varietu T. schmiedickeanus. Mně osobně dlouhá jména kaktusů nejsou blízká, proto se budu držet Frankova pojmenování.

Turbinicarpus flaviflorus PA 2667, La Polvora, SLP

    Jak jsem psal výše, výskyt této miniatury je situován do oblasti osady Santa Rita, typová lokalita se nachází asi 25km severovýchodně od Huizache. Tento turbinikarpus mi dlouho odolával, přestože jsem okolo jel mnohokrát. Jenže jsem většinou cílil na Ariocarp. agavoides ssp. sanluisensis, který roste nedaleko; obě známé lokality tvoří s typovou lokalitou Tbc. flaviflorus prakticky rovnostranný trojúhelník o straně 10km. Jednou jsem byl opravdu skálopevně rozhodnutý lokalitu ztéci, ale když jsem viděl ten kopec a připočetl k tomu vedro a tequillu předchozí noci, vzdal jsem to. Dnes je známá další lokalita asi osmnáct kilometrů jižně, nedaleko La Polvora. Když jsem dostal přesnější informace, kde leží, uvědomil jsem si, že jsem už dvakrát poblíž ní kempoval a ráno jsem fotil východ slunce právě nad kopcem, na kterém tento turbinikarpus roste.

    Na podzim roku 2017 jsem se na polvorskou lokalitu vydal, abych si doplnil portfolio i o Turbinicarpus flaviflorus. Kamarádi mi říkali, že najít cestu k horám není jednoduché, mně se to náhodou podařilo napoprvé. Když jsme přijeli na místo, tyčila se přede mnou vysoká strmá hora. Tušil jsem, že turbinikarpusy budou někde ve vrcholové části. Pustil jsem se do výstupu. Plahočil jsem se po čtyřech po kamenech mezi keři, kamarádi to vzdali hned na náběhu. Cestou jsem potkával překrásná nudální Astrophytum myriostigma a trsy Thelocactus tulensis. A jak jsem předpokládal, na Turbinicarpus flaviflorus (PA 2667) jsem narazil ve spárách vápencových skalních ploten těsně pod vrcholem kopce. Neměl jsem moc času, takže jsem udělal pár dokumentačních fotek a opatrně jsem se vracel zpátky, protože bylo odpoledne a čekal nás přesun na nocleh do Los Peroles, kam jsme dorazili prakticky za tmy.

    V kultuře je Turbinicarpus flaviflorus dostatečně rozšířený, toto konstatování se ale týká rostlin z typové lokality u Santa Rita. Rostliny od La Polvora jsou předmětem zájmu specialistů, kteří ocení rozdíly od typových rostlin, které se projevují tmavými tužšími trny a drobnějšími světlejšími květy. Pěstitelské nároky jsou u obou forem stejn nevybočují z běžné pěstitelské praxe pro turbinikarpusy.