T. heliae

    Turbinicarpus heliae García-Mor., Díaz-Salim & Gonz.-Bot. je jeden z posledních objevů v rodu Turbinicarpus. Popsán byl v roce 2015 v časopise Xerophilia. Jméno nese po známé mexické botaničce Dr. Helia Bravo-Hollis. Rostliny byly známé už déle, byly označovány jako "přechod pseudomacrochele-minimus". A to je asi taky nejvýstižnější popis tohoto druhu.

Turbinicarpus heliae GCG, Actopan, Hidalgo

Turbinicarpus heliae PA 2722, El Palmar, Hidalgo

    Výskyt je udáván do oblasti mezi městy Actopan a Ixmiquilpan v Hidalgu. Je známo několik málo populací. Měl jsem možnost navštívit jednu nedaleko El Palmar. Nachází se naproti obří cementárny. Příbuzný T. krainzianus var. minimus roste jen třináct kilometrů odtud.

    Turbinicarpus heliae byl poslední rostlinou na expedici v roce 2017 a stejnou kytkou jsme začínali o rok později. A zatímco poprvé jsme měli špatné světelné podmínky proto, protože už bylo pozdě, podruhé to nebylo o moc lepší, protože bylo zima a pršelo. Přesto se nám podařilo najít dostatek rostlin. Na lokalitě jsem viděl několik desítek rostlin všech věkových kategorií. Jejich vzhled je velmi proměnlivý. Ty největší bych bez zaváhání označil jako T. pseudomacrochele. Je ale možné najít rostliny, které vypadají jako Turbinicarpus graminispinus, jiné se blíží T. nikolae a další, zvláště ty mladší, jsou podobné T. krainzianus var. minimus.

    Ve sbírkách nejsou rostliny dlouho, většinou se T. heliae pěstuje roubovaný, aby se uspokojila prozatímní vysoká poptávka, ale jak znám pěstitele kaktusů, přejde pár roků, rostliny zevšední, zájem pomine a objeví se cenově dostupné květuschopné pravokořenné rostliny, jako je tomu u většiny turbinikarpusů.