T. polaskii

    Turbinicarpus polaskii byl neplatně popsán Backebergem v roce 1961. Validován byl až v roce 1998 Lechnerem a Jantschgim jako podjednotka Turbinicarpus machrochele, od kterého ho v přírodě dělí jen asi deset  kilometrů. Jako dobrý rozlišovací znak se uvádějí ploché tuberkule a růžová blizna. Tu ale mají i některé populace T. macrochele.

 

Turbinicarpus polaskii MZ 706, La Bonita III, SLP

    Výskyt je uváděn v poměrně malé oblasti kolem La Bonita jižně od Matehualy v San Luis Potosí. Je známo více mikropopulací. Rostliny jsou celkem dobře zastoupené v našich sbírkách.

    Tento turbinikarpus jsem měl možnost pozorovat poprvé v roce 2014. Zastavili jsme asi dvacet kilometrů jižně od Matehualy, vyběhli jsme na skalní výchoz vlevo od cesty a ve spárách jsme velmi rychle našli poměrně četné rostlinky. Počasí nebylo zrovna příjemné, tak jsem udělal pár fotek a jeli jsme dále na jih. Podruhé jsem se na lokalitu zastavil o dva roky později, kdy bylo o poznání lépe. Taky jsem si nezapomněl vzít GPSku...

Turbinicarpus polaskii PA 1589, La Bonita, SLP

    V roce 2017 jsem se chtěl podívat na jinou populaci, měl jsem tip na lokalitu na druhé straně cesty Mex57 asi dva kilometry severozápadně. Lokalita je dostupná podstatně hůře než předchozí. Šplhání do prudkého hustě zarostlého kopce bralo síly každým krokem. Bohužel větší část vrcholové partie byla spálená požárem a hledání miniaturních rostlinek na skalkách, kde jsem je předpokládal, bylo v popelu neúspěšné. Nakonec jsme při sestupu našli pár rostlinek a potvrdili jsme výskyt T. polaskii na této lokalitě. Populace má studijní číslo PA 2653: