M. andersoniana

   Poslední z objevených mammillárií z okruhu M. bombycina je Mammillaria perezdelarosae ssp. andersoniana popsaná roku 2001 manžely Fitz Mauriceovými.

Mammillaria perezdelarosae ssp. andersoniana PA 396

   Rostlina se vyskytuje na poměrně malém území nedaleko Villa Garcia v Aguascalientes. Je známo více mikropopulací. Vyskytují se na vrcholcích malebných skalnatých kopců na kamenných plošinkách, kde je dosud možné najít stovky rostlin. Lokalita byla léta tajena z obavy před jejím vypleněním, myslím si, že dnes je v kultuře dost rostlin a poptávka nevelká, takže trošku odtajním místo, kde jsem je viděl. Když přijedete do Villa Garcia, jeďte po hlavní ulici tohoto městečka a v místě, kde uhýbá přes říčku vpravo, dejte se vlevo. Pak jeďte pár kilometrů rovinou a když se nad několika jezírky zvednou vlevo od cesty hory, vylezte na ně. Třeba budete mít štěstí a naleznete je. 

Pohled z lokality M. perezdelarosae ssp. andersoniana PA 396

   Při pěstování si většinou drží solitérní charakter a ani staré roubované exempláře příliš neodnožují a spíše rostou jako krátký sloupek. Kvete časně zjara, většinou koncem února, kvete dost dlouho, takže se nějaký ten pyl k zajištění potomstva najde. Semena dozrávají následující sezónu, plody nejsou vystrkovány nad úroveň trnů. Klíčivost je dlouhá, semenáčky rostou pomalu, ale bez větších potíží.