M. thomsonii

    Mammillaria thomsonii je dosud platně nepopsaná mammillárie z příbuzenstva Mam. brachytrichon a M. nazasensis. Jméno nese po Brianu Thomsonovi, který pracoval s Charliem Glassem v CANTE.

    V přírodě je známá z jediného údolí v Durangu, které se jmenuje Caňon de Caballo. Nachází se asi patnáct kilometrů jihovýchodně od Coneto Pass, kde roste M. theresae a M. longiflora. Najít kaňon není tak obtížné. Když z hlavní cesty z Canatlánu na sever na Rodeo odbočíte na Coneto Pass, musíte sestoupit serpentinami k říčce. Tam zastavíte a dáte se proti proudu říčky k vysoké kolmé skalní stěně. Nás zdržel býk, který si žárlivě strážil stádo kravek, ale po jejich bezpečném ústupu nás k lokalitě pustil. Rostlinky rostou přibližně od výšky očí a táhnou se vzhůru po skalní stěně (PA 2609). Rostou v menších skupinkách a sluníčka si moc neužijí. Jsou opravdu miniaturní, většina z nich není větší než dva centimetry v průměru. Kvetou jednotlivými bílými kvítky.

    Pěstitelské zkušenosti s touto miniaturkou nejsou velké, ve sbírkách se nachází zřídka. Podle několika málo pěstitelů, kteří ji mají, roste bezproblémově a semenáčky rostou neuvěřitelně rychle.