M. viereckii

    Mammillaria viereckii byla popsána v roce 1927 Bödekerem a své jméno nese po H.W.Viereckovi, který sbíral kaktusy pro firmu Haage a Brittona s Rosem. Prý sbíral zejména v okolí Jaumave. Tolik historická data.

M. viereckii PA 0057, Nogales, Jaumave, Tamaulipas

    V současnosti je M. viereckii řazena jako poddruh M. picta, nebo je považována za její synonymum, protože hranice jejich výskytu jsou prakticky totožné. Rozdíly jsou mezi nimi diskrétní, M. viereckii má mít žluté trny, zatímco M. picta tmavší. Podle mého názoru jsou minimálně rostliny označované jako M. picta, které rostou v údolí Aramberri, svéráznou jednotkou zasluhující popis. Minimálně pro nepřítomnost centrálních trnů a decentně, ale zřetlně plumosní trny a geografickou izolaci. Ale netroufám si zhodnotit, do jaké míry jsou to určující znaky.

M. viereckii PA 0880, Los Ebanos, Tamaulipas

    Mammillaria viereckii byl jeden z prvních kaktusů, který jsem potkal v Nogales v údolí Jaumave. Při psaní tohoto článku jsem si myslel, vzhledem k tomu, kolikrát jsem v Jaumave byl, že jsem M. viereckii viděl nesčetněkrát. Ale opak je pravdou. Potkal jsem ji jen dvakrát. Jednou v Nogales a pak ještě u Los Ebanos, když jsem šplhal na Gymnocactus, který nese stejné jméno: viereckii.

M. viereckii PA 0880, Los Ebanos, Tamaulipas

    Ve sbírkách není příliš rozšířená, spíše ji uvidíme ve sbírce specialistů na rod Mammillaria, nemá přehnané pěstitelské nároky.