M. prolifera

   Tuto mamilárii zná snad každý kaktusář, nejeden s ní začínal. Za dob našich babiček, prababiček a praprababiček (popsána byla Millerem v roce 1768), když ještě bývala běžná kastlová okna, zdobila mnohé domovy. I v mojí sbírce jí vždycky patřil nějaký ten květináček. Byl jsem pyšný, že ji mám ve třech barevných rázech - běžnou červenotrnnou, žlutotrnnou a považoval jsem si, že mám i celou sněhobílou. Dnes už je odvál čas, ale nahradily je jiné, neváhal jsem si vysít rostliny s evidovaným původem.

Mammillaria prolifera Lx 66

   V přírodě se vyskytuje na velmi širokém území od Texasu po Hidalgo v kontinentální Americe a navíc i na Velkých Antilách na Kubě a Haiti. Bylo popsáno několik variet a poddruhů, mimo jiné i subsp. haitensis, která je dnes spojována s nominátní varietou, dále subsp. texana, zahrnující populace v USA a Mexiku a poslední uznávaná subsp. arachnoidea. A tu jsem, jako zatím jedinou, viděl v přírodě. Na první cestě jsme s kamarádem Marťasem navštívili údolí Jaumave a dostali jsme se až do Nogales. A zatímco já jsem hledal ariokarpusy a obregonii, kamarád se rozhlídl trošku šíře a nahlásil, že viděl proliferu. Nešel jsem se tam kouknout s tím, že ji přece někde potkám. Jenže ouha, ona není v přírodě zas tak běžná. Takže jsem ji tehdy neviděl. O rok později jsem se do údolí dostal znovu a prolifera byla jedním z hlavních cílů. Podařilo se ho splnit. Pokud se tam někdy dostanete, je třeba přejít potok přitékající zprava do kempu a vydat se do stráně. V hustém podrostu ve stínu stromů mezi kameny naleznete často dost veliké polštáře Mammillaria prolifera subsp. arachnoidea. Moje studijní číslo je PA 890:

    Trvalo dlouho, než jsem se s Mammillaria prolifera potkal znovu. Tu první jsem viděl na podzim roku 2012. Další až na jaře roku 2019. A byla to náhoda. Hledali jsme novou populaci Aztekium valdezii a při vstupu do kaňonu mě vysoko nad hlavou zaujaly bílé hlavičky trsovité mamilárie. Dlouhým klackem jsem pár hlaviček shodil, abych se přesvědčil, že mě oči neklamou. Přestože rostliny běžně nevozím, mám velmi dobrého kamaráda, který prolifery sbírá, a tak jsem pár hlaviček pro jeho potěšení přivezl. Mají studijní číslo PA 3498: