M. coahuilensis

 Mammillaria coahuilensis, často známá spíše jako Porfiria schwartzii, byla objevena na počátku minulého století a popsána Bödekerem právě jako Porfiria.

 Mammillaria coahuilensis SB 699, Hipolito, Coahuila 

 Ve sbírkách není často k vidění. Před léty jsem sehnal semena s evidovaným původem, dal je stejně jako jiná k výsevu jednomu kaktusáři, kterému jsem tehdy důvěřoval a rostliny skončily u někoho jiného... Po delší době jsem je sehnal zase a vysel je. Dnes jsou to pořád pidirostlinky sotva pár milimetrů v průměru. Asi je moc suším. Ale to ony rády. Rostou tak i v přírodě. Jejich výskyt je popisován ze státu Coahuila. Ale její rozšíření je daleko širší. Roste i v San Luis Potosí a taky v Zacatecas, opravdu, tam jsem ji viděl na vlastní oči. Ve sbírce mám pár koupených pravokořenných kytiček SB 699. Rostou ve čtyřce květináčku a střádají do řepy. A když mají práci s tvorbou semen, celý rok neudělají ani mammillku, tolik jim to dá práce. Co to musí být za výkon, vystrčit z malého tělíčka obrovský zářící červený plod!

Mammillaria coahuilensis SB 699, Hipolito, Coahuila 

 Tu svoji "porfirku" PA 1534 jsem viděl nedaleko Estacion Camacho v Zacatecasu při hledání Ariocarpus kotschoubeyanus. Byly zasušené a zatažené do svých šachtiček. A k mému štěstí některé vytahovaly červené plodíky. Tuto mamillárečku jsem zkoušel hledat taky u Hipolito a Est. Vanegas, kde taky roste, ale zatím neúspěšně. Tak mi nezbývá, než se těšit na rostlinky, které mi snad vyklíčí z přivezených semínek.