M. duwei

    Mammillaria duwei je ralativně "mladý" druh. Objevena byla F. Duwem na začátku 80. let 20. století a platně popsána roku 1985 Rogozinskim a Braunem.

    Typová lokalita je udána jako sevorovýchodně od San Luis de la Paz, výskyt je ale širší zasahuje až do Querétara (El Vergel). Je škoda, že se tato roztomilá mammillárka nepěstuje častěji. Kvete už ve velikosti kolem jednoho centimetru průměru a není nijak náročná na zálivkový režim.

    Měl jsem možnost opakovaně pozorovat tuto miniaturu na lokalitě u La Luz východně od San Luis de la Paz. Při první návštěvě jsme se plahočili na kopec nad vesnicí, kde jsme ve spárách kamenných výchozů našli několik rostlin (PA 2005):

    Když jsme se vrátili k autu, kamarád, který s námi na kopec nešel, nám prostě oznámil, že hned vedle auta roste nejen hledaný Ferocactus macrodiscus var. septentrionalis, ale i početná populace M. duwei (PA 2015):

    Při první návštěvě v roce 2016 jsem našel jedinou rostlinu, která měla centrální háčkový trn. To, že jsou populace, které tuto vlastnost vykazují ve větší míře, je známý fakt. O rok později jsem měl více času populaci prostudovat detailněji. A můj názor se trochu změnil. Našel jsem totiž více rostlin s centrálním trnem s háčkem. Jenže rostliny, které ho měly, měly znatelně méně plumózní okrajové trny a byly znatelně větší a celkově "řidší". Pojal jsem podezření, že se jedná o přírodní hybrid s Mammillaria uncinata, která stam sympatricky roste. Navrhuji pracovní název pro event. přírodní hybrid těchto dvou druhů: Mammillaria x duncinata:

    V kultuře je M. duwei zastoupena dostatečně a její kultura je bezproblémová.