M. rayonensis

     Mammillaria rayonensis byla rozpoznána velkým znalcem a specialistou na rod Mammillaria Wernerem Reppenhagenem, který roku 1977 uložil do herbáře holotypus. Platně ji popsal až o mnoho let později ve své monografii Die Gattung Mammillaria, konkrétně v roce 1991. Dnes je M. rayonensis považována za synonymum M. pilispina. Reppenhagen zdůvodnil osamostatnění nižším počtem okrajových a centrálních trnů, kratšími centrálními trny, rozdílnou dobou kvetení - M. rayonensis na podzim, M. pilispina na jaře a délkou zrání plodů - u M. rayonensis dva měsíce, u M. pilispina 6-7 měsíců.

Mammillaria rayonensis PA 772, Los Metates, Rayones, NL

     V přírodě se vyskytuje, jak už její jméno napovídá, v okolí mexického městečka Rayones ve státě Nuevo León. Městečko je známo spíše výskytem Ariocarpus scapharostus a Aztekium ritteri, se kterým často sdílí stejnou lokalitu. Já sám jsem tuto pohlednou mamilárii viděl na dvou lokalitách. První se nachází v kaňonu Los Metates, druhá pár kilometrů jižněji u osady El Poblado. Na obou provází Aztekium ritteri. Roste na téměř svislých stěnách jednotlivě nebo v malých skupinkách. Na substrát není náročná, v Los Metates roste na slepenci, u El Poblado na sádrovci. Lokality jsem navštívil v říjnu a našel jsem pár kvetoucích rostlin bez plodů.

   Mammillaria rayonensis PA 777, El Poblado, Rayones, NL

     V kultuře není rozšířená, v nabídce semen jsem ji nikdy neviděl, asi není příliš atraktivní, navíc semena zrají v době, kdy kaktusáři do Rayones nejezdí.