M. candida

    Mammillaria candida, popsaná Scheidweilerem v roce 1838, je těžko zaměnitelná rostlina. Bílé až růžové koule upoutají pozorost každého, kdo se jen trochu zajímá o přírodu. Díky své výjimečnosti byla popsána také jako Neomammillaria, Chilita či Mammilloydia, který Buxbaum zdůvodnil podobností semen s rostlinami rodu Neolloydia. V přírodě se vyskytuje v mnoha formách, takže se objevily popisy variet, forem, nebo druhů, které více či méně odpovídají typovým rostlinám. Nejčastěji se setkáme s var. rosea, caespitosa, estanzuelensis a ortiz-rubiona.

Mammillaria candida PA 0131, Dr. Arroyo, km 90, NL

    V přírodě osídluje M. candida široké území zahrnující mexické státy San Luis Potosí (poblíž stejnojmenného města je uváděná typová lokalita), Coahuila, Nuevo León a Tamaulipas. Někdy je uváděna i z hraniční oblasti států Querétaro a Guanajuato.

Mammillaria candida PA 0070, San Vicente, Tam.

Mammillaria candida PA 0116, Dr. Arroyo, km 90, NL

Mammillaria candida PA 0294, Microonda Huizache, SLP

    S Mammillaria candida jsem se v přírodě setkal mnohokrát. Viděl jsem ji na téměř šedesáti lokalitách. A vždycky to bylo příjemné setkání. Její bělostné trny potěší oko každého kaktusáře. Kupodivu se mi jen dvakrát podařilo najít zralý plod a kvetoucí jsem ji viděl jen jedenkrát. Rostliny upřednostňují polostín, ale můžeme je najít i ve skalních štěrbinách na plném slunci.

Mammillaria candida PA 0410, El Nuňez, SLP

Mammillaria candida PA 0787, El Palmito, NL

Mammillaria candida PA 0882, Los Ebanos, Tam.

Mammillaria candida PA 0939, 20km JZ od Tuly, Tam.

    Ve sbírkách je Mammillaria candida dobře zastoupena. Roste spolehlivě na vlastních kořenech. S kvetením moc nespěchá, má větší květy než běžné mammillárie, ale mezi "velkokvěté" nepatří. Květy se objevují většinou v malém počtu, souvislý kroužek utvoří málokdy.

Mammillaria candida PA 1196, Palmillas - Miquihuana, Tam.

Mammillaria candida PA 2157, Rayones, NL

Mammillaria candida PA 2366, La Borreguita, SLP

Mammillaria candida PA 0131, Dr. Arroyo, km 90, NL