M. surculosa

   Mammillaria surculosa je můj mazlík. Kdysi celkem běžná rostlina, se kterou začínalo mnoho kaktusářů, se nějak vytratila. Zkuste ji koupit na burze, nebo třeba M. gracilis. A přitom je to tak pěkná kytička. Můj známý, dnes už zesnulý, Josef Jehlička z Krnova, od kterého jsem měl spoustu krásných rostlin, ji měl ve velké míse. Obrovský trs, snad třicet či čtyřicet centimetrů v průměru. A každoročně krásně kvetl. Přes všechny ty obregonie, ariokarpusy a turbinikarpusy mi tato vzpomínka zůstala někde hluboko v srdci a tak když jsem ji zahlédl poprvé v přírodě, byl jsem šťastný, zvláště, když jsem našel pár plodíků. A z nich mi vyrostlo několik kytiček. Ony potvůrky nerostou zase tak úplně snadno. Naštěstí jsem si pár semenáčků roubnul, ostatní při jedné zálivce odešly do věčných lovišť. Dnes už roubovanci druhý rok kvetou a je to nádhera, když zasvítí svojí pampeliškově žlutou barvou, která není mezi severoamerickými kaktusy až tak obvyklá. A pod kvítky dokáží schovat celé tělo i s dlouhými vlasovými trníky s háčkem na konci, který je občas trošku na obtíž.

Mammillaria surculosa PA 922, západně od Cieneguilla, Tamaulipas

   Tuto roztomilou mammillárku objevil v roce 1928 T. Viereck a poslal ji F. Bödekerovi, který ji popsal. Kurňa, tak mě napadá, že snad žádný kaktus nenese jméno po tomto botanikovi, který ustanovil např. rod Aztekium. No, budu to muset někdy napravit. Jen co najdu nějakou pěknou kytičku. Za zmínku ještě stojí informace, že taky byla zařazena do rodu Dolichothele nebo Ebnerella.

PA 922 na den přesně po dvou letech, v jiné kondici

   Areál výskytu není příliš rozsáhlý, M. surculosa roste převážně v Tamaulipasu, od Miquihuany k Tule, odkud zasahuje ještě pár kilometrů na jih k Cieneguilla a na západ okrajově do San Luis Potosí k Pressa de Guadalupe. Já jsem na ni narazil právě u Cieneguilla, kde jsme hledali Ariocarpus retusus f. pulchellus. Pod keři rostly právě Mammillaria surculosa v obrovských polštářích, mnohdy i přes půl metru v průměru. Nejspíš to nebyly trsy z jediné rostliny, ale více propojených trsů. Tak až pojedete do Tamaulipasu, koukněte i do křoví, třeba na surkulózu narazíte.

Mammillaria surculosa PA 930, Francisco I. Madero, Tamaulipas